2020 Awards

2019-2020 Holy Name High School End-of-Year Awards

Academic Awards

English

Honors English I
Emma Pacer ’23
Sophia Pagsanjan ’23
Honors English II
Nicole Jordan ’22
Carmen King ’22

College Credit Plus English
Audrey Cary ’21
Brandon Conroy ’21
Perpetua Fischer ’21

AP Literature and Composition
Megan Oleksik ’20
Matthew Stracensky ’20

Writing for Journalistic Publication
Anthony Carter ’20
Austin Hojdar ’20
Stephanie Pineda ’20
Victoria Troche ’20
Luke Wondolowski ’20

Speech
Patrick Curry ’20
Joshua Hovanec ’21
Jared Sanderell ’20

Fine Arts

Art
Ashley Allan ’22
Brennan Dickey ’20
Audrey Harrington ’20
Ainsley Irelan ’22
Anthony Keaton ’20
Megan Lampert ’22
Celeste Leopold ’21
Hannah Martinez ’20
Kaleigh McGreal ’20
Geri Parisi ’20
Makenna Schmac ’23
Megan Stibley ’20
Madison Zevallos ’21

Music
Emily Borchert ’23
Gabriel Borisa ’21
Natalie Britton ’22
Audrey Cary ’21
Savannah Dawson ’20
Kiersten Hopko ’22
Madeline Jurec ’20
Steven Kantor ’22
Angelina Koch ’20
Celia Koch ’22
Anthony Marchetta ’20
Erin Ryan ’21

World Languages

Latin I
Paige Hojdar ’23

Latin II
Grace Scoville ’22

Latin III
Daniel Stracensky ’21

Spanish I – Outstanding Achievement
Luke Day ’23
Lilly Fuerst ’23
Alexandros Georgussis ’23
Christina Gordan ’23
Erica Massey ’23
Emma Pacer ’23
Keira Schmock ’23

Spanish I – Academic Excellence
Madison DiLuciano ’23
Avery Krause ’23
Adam Moley ’23
Michael Rivera ’23

Honors Spanish III
Audrey Cary ’21
Carmen King ’22
Katelyn Stibley ’21
Mollie Stracensky ’22

CCP Spanish
Lauren Borchert ’20
Chloe Geither ’20
Caitlin Masters ’20
Josephine Razayeski ’20

Mathematics

Algebra I
Alexandros Georgussis ’23
Michael Rivera ’23

Honors Algebra II
Connor Preisel ’22
Keira Schmock ’23

Honors Algebra II with Trigonometry
Sydney Kammerer ’23
Jessica Nary ’22

Geometry
Jessica Klonowski ’22
Chase Kubiak ’21
Cayleigh Mulgrew ’22
Katelyn Spinhirn ’21

Honors Geometry
Matthew Vrabel ’22

Pre-Calculus
Eric Arce ’20
Antonia Butorac ’20
Benjamin Fulop ’20
Constance Kammerer ’21
Jacob Kijanski ’20
Kristin Opincar ’20

Honors Pre-Calculus
Brandon Conroy ’21
Gino Mogorovic ’20

College Prep Math
Christopher Callahan ’20
Myra Gibens-Nuñez ’20

Statistics
Alexa Krauth ’20
Adam Rini ’20

AP Statistics
Katherine Reardon ’20
Matthew Stracensky ’20

AP Calculus AB
Audrey Cary ’21
Matthew Stracensky ’20
Mollie Stracensky ’22

Science

Physical Science
Alexandros Georgussis ’23
Adam Moley ’23
Natalia Skonieczny ’23

Biology
Madeline Butler ’22
Hannah Caraballo ’22
Hayley Lewis ’22
Bridget Lysobey ’22
Gabrielle Veauthier ’22

Honors Biology
Luke Day ’23
Sydney Kammerer ’23
Emma Pacer ’23
Ethan Ragazzo ’23

Chemistry
Perpetua Fischer ’21
Garrett Sparks ’21

Honors Chemistry
Robert Hammer ’22
Nicole Jordan ’22
Mollie Stracensky ’22

Earth Science
Alexa Krauth ’20
Anthony Marchetta ’20

Forensic Science
Lauren Borchert ’20
Kaeleigh Patriski ’20
Jared Sanderell ’20

Honors Physics
Katherine Reardon ’20
Matthew Stracensky ’20

AP Biology
Daniel Stracensky ’21

Honors Anatomy & Physiology
Rebecca Bierut ’20
Kaelyn Kraley ’20
Jared Sanderell ’20
Rebecca Styers ’21

Social Studies

World History
Abigail Cepek ’23
Avery Krause ’23
Jack Topolski ’23
Kevin Williams ’23
Maurice Williams ’23
Gabriel Young ’23

Honors World History
Luke Day ’23
Alexandros Georgussis ’23
Paige Hojdar ’23
Sydney Kammerer ’23
Emma Pacer ’23
Keira Schmock ’23
Natalia Skonieczny ’23

U.S. History
Tommy DeJesus ’22
Joseph Hatgas ’22
Ainsley Irelan ’22

College Credit Plus U.S. History
Nicole Jordan ’22
Grace Scoville ’22

College Credit Plus Holocaust
Matthew Stracensky ’20
Lauren Whetstone ’20

College Credit Plus Civilizations
Teresa Raba ’20
Sean Springer ’20

20th Century American Movies and Music
Caroline Oebker ’20

History of Ireland and Irish Literature
Kaeleigh Patriski ’20

Honor Roll

Freshmen (Class of 2023) – maintained a scholastic average of a 3.6 or higher after one semester of work

Emilie Bonsignore
Emily Borchert
Madeline Brubeck
Abigail Cepek
Maximilian Cervenak
Luke Day
Madison DiLuciano
Michelle Fredrick
Lilly Fuerst
Alexandros Georgussis
Christina Gordan
Michael Hatgas
Paige Hojdar
Nicholas Hyatt
Sydney Kammerer
Jack Kelley
Caterina Kessler
Avery Krause
Alyssa Krause
Andrew Leopold
Emily Malburg
Erica Massey
Adam Moley
Andrew Mueller
John Ontko
Emma Pacer
Sophia Pagsanjan
Ethan Ragazzo
Jilliyn Richardson
Michael Rivera
Keira Schmock
Natalia Skonieczny
Jack Topolski
Amanda Wadley
Jeremy Wallace
Maiti Walsh
Alissa Welling
Kevin Williams

Sophomores (Class of 2022) – maintained a scholastic average of a 3.6 or higher after three semesters of work

Ashley Allan
John Bacha
Aolani Baez
Natalie Britton
Hannah Caraballo
Victoria Cassidy
Kahle Eiskamp
Agnes-Rose Fischer
Christopher Forster II
Rosemary Fossa
Claire Geither
Robert Hammer
Kiersten Hopko
Nicole Jordan
Carmen King
Jessica Klonowski
Celia Koch
Michael Lechler
Hayley Lewis
Isabelle Marflak
Haley Milner
Kayla Muro
Shannon Murphy
Grace Najpaver
Jessica Nary
Sophia Pawlowski
Connor Preisel
Julia Rostorfer
Grace Scoville
Albert Selby
Andrew Shiban
Maggie Snow
Emily Stibley
Mollie Stracensky
Mikey Sullivan
Robert Tworzydlo
Gabrielle Veauthier
Matthew Vrabel
Mackenzie Welsh

Juniors (Class of 2021) – maintained a scholastic average of a 3.6 or higher after five semesters of work

Mary Margaret Adams
Samiry Barragan
Christopher Boden
Gabriel Borisa
Aileen Bracken
Audrey Cary
Brandon Conroy
Jason Csank
Luke DePietro
Alyssa Dolan
Perpetua Fischer
Breanna Gerogosian
Patrick Haffner
Isabelle Hank
Joshua Hovanec
Jaylen Huffman
Anastasia Hunt
Constance Kammerer
Brooke Koptis
Abriana Marchetta
Colin McClenaghan
Elizabeth Meyer
Megan Oreskovic
Madison Perciado
Olivia Petitt
Allison Pierce
Erin Ryan
Garrett Sparks
Katelyn Spinhirn
Jonathan Stanislo
Jordyn Sted
Katelyn Stibley
Daniel Stracensky
Rebecca Styers
Natalie Thorne
Ryan Tomblin
Julia Topolski
Keera Turner
Vincent Wawak
Alyssa Welms
Madison Zevallos

Seniors (Class of 2020) – maintained a scholastic average of a 3.6 or higher after seven semesters of work

Eric Arce
Rachael Baranuk
Adelé Begue
Christopher Bell
Cecilia Benedict
Rebecca Bierut
Lauren Boling
Lauren Borchert
Robert Britton
Amelia Buzinski
Grace Clarke
Savannah Dawson
Simon DeVito
Brennan Dickey
William Dolan
William Ehrbar
Sabrina Eink
Sydney Falardeau
Alex Federer
Shannon Fosnaught
Dominik Frantisak
Benjamin Fulop
Chloe Geither
Mason Hancock
Audrey Harrington
Elizabeth Heuser
Clare Hildebrandt
Austin Hojdar
Francesca Jablonski
Madeline Jurec
Nolan Kachmar
Zélie Kessler
Jacob Kijanski
Angelina Koch
Kaelyn Kraley
Madison Krause
Alexa Krauth
Claire Krisinski
Catherine LaManna
Zachary Lepkowski
Jennifer Mansfield
Anthony Marchetta
Caitlin Masters
Kaleigh McGreal
Kevin McLoughlin
Gino Mogorovic
Jack Mohar
Grace Moley
Sophia Morabito
David Muro
Cassidy Murphy
Anna Nosek
Caroline Oebker
Megan Oleksik
Kristin Opincar
Kaeleigh Patriski
Teresa Raba
Danielle Ramser
Josephine Razayeski
Katherine Reardon
Adam Rini
Jared Sanderell
Alexa Sieger
Rocco Sladky
Sean Springer
Megan Stibley
Matthew Stracensky
Nathan Van Niel
Connor Walsh
Lauren Whetstone
Olivia Whitecar

Freshmen (Class of 2023) – maintained a scholastic average of a 3.0 to 3.59 after one semester of work

Joseph Abraham
Steven Boling
Antonio Briggs
Bianca Butorac
Connor Byrne
Zachary Cuglewski
Tyler Davis
Alexander Gabriel
Kesean Garner
Liam Hatgas
Evan Johnson
Gabriella Kaczmarek
Caeden Kaminsky
Nicole Kason
Colin Kenneally
Nicholas Kucera
Jack Kuhlenschmidt
Alexander Lima
Colin Maruschak
Colin McNamara
Svetislav Milanovic
Matthew Motrunecs
Vansh Patel
Jonathan Poremsky
Aidan Prevost
Samantha Przybys
Kasey Rives
Allison Rochette
Izabella Rodriguez
Aidan Schieferstein
Bridget Sprosty
Grace Sullivan
Matthew Vickerman
Maurice Williams
Gina Wilson
Austin Wondolowski

Sophomores (Class of 2022) – maintained a scholastic average of 3.0 to 3.59 after three semesters of work

Rosemarie Awad
Christian Brady
Connor Butina
Madeline Butler
Nicholas Cary
Candice Castro
Tommy DeJesus
Jay DeVito
Avery Dzuroff
Ava Etchell
Emily Fischer
Maria Fossa
Cody George
Kyle Gyurko
Joseph Hatgas
Vincent Holbrook
Liam Hustak
Sean Joyce
Helena Jurec
Steven Kantor
Grant Krauth
Megan Lampert
Emma Laux
Luke Laviano
Jordon Lebron
Mary Lewis
Aidan Licata
Bridget Lysobey
Jason Melendez
Lauren Moore
Cayleigh Mulgrew
Tyler Palmer
Emily Sabo
Cacey Saki
Erin Sharpe
Andrew Sico
Nate Sinagra
Maria Springer
Mallory Tomblin
Luke Troy
Logan Turner
TJ Wallace
Emma Williams
Hayden Workman
Adam Zevnik

Juniors (Class of 2021) – maintained a scholastic average of 3.0 to 3.59 after five semesters of work

Johnetteliz Arenas
Livia Begue
Grace Bender
Allison Brown
Anthony Costanzo
John Daley
Alexis Falardeau
Daniel Harris
Matthew Hatgas
Elizabeth Hernandez
Meghan Hickey
Aubree Hirz
Matthew Hlavaty
Ryder Hyduk
Sydney Jablonski
Kennedy Kern
Chase Kubiak
Giovanna Layne
Celeste Leopold
Phillip Migyanko
Ryan Pavlas
Marissa Perciado
Morgan Perciado
Jackson Powers
Lauren Ramser
Zana Rida
Kassandra Santiago
Elaina Tran
Amanda Tworzydlo
Francisco Velez
Seth Wallace
Mary Ward
Jessica Wright

Seniors (Class of 2020) – maintained a scholastic average of 3.0 to 3.59 after seven semesters of work

Jameson Bourdess
Angela Branco
Antonia Butorac
Leonard Cahill Jr.
Brianna Caraballo
Anthony Carter
Evan Csuhran
Patrick Curry
Trevor Dotson
Nathan Dzuroff
Samuel Esposito
Richard Forgach
Gabrielle Frameli-Palumbo
Jake George
Myra Gibens-Nuñez
Luke Gribble
Aracely Guzman
Milo Henry
McKinley Henry
Thadeaus Henry
Naiah Leon
Vincent Lugo
Annie Mackovjak
Hannah Martinez
Analise Miranda
Céad Nolan
Joseph Poremsky
Noah Prevost
Quentin Richardson
Alexis Rodriguez
Audrianna Sadosky
Alexis Salvatore
Samantha Snow
Amanda To
Victoria Troche
Nicholas Veauthier
Alexander Viancourt
Reilly Walsh
Ryan Werner
Annessa Whitlow
Michael Yarina
Maura Yatsko
Molly Zickes

Activity Awards

Academic Challenge
Alexandros Georgussis ’23
Breanna Gerogosian ’21
Kaelyn Kraley ’20
Sophia Pagsanjan ’23
Teresa Raba ’20
Albert Selby ’22
Matthew Stracensky ’20
Mollie Stracensky ’22

Book Club – Outstanding Member Award
Jennifer Mansfield ’20

Catholic Schools for Peace and Justice – Outstanding Member Award
Jennifer Mansfield ’20

Cooking Club – Appreciation
Christopher O’Brien ’23

Drama
Patrick Curry ’20
Perpetua Fischer ’21
Dominik Frantisak ’20
Austin Hojdar ’20
Paige Hojdar ’23
Sean Joyce ’22
Constance Kammerer ’21
Anthony Marchetta ’20
Kaleigh McGreal ’20
David Muro ’20
Kayla Muro ’22
Olivia Petitt ’21
Erin Sharpe ’22
Daniel Stracensky ’21
Matthew Stracensky ’20
Mollie Stracensky ’22

Just Write
Jonathan DeSantis ’21
Christina Gordan ’23
Austin Hojdar ’20
Paige Hojdar ’23
Nicholas Hyatt ’23
Nicole Jordan ’22
Jessica Klonowski ’22
Kayla Muro ’22
Olivia Petitt ’21
Matthew Stracensky ’20

Student Government

Class of 2023
Paige Hojdar
Avery Krause
Sydney Kammerer
Vansh Patel

Class of 2022
President – Mikey Sullivan
Vice President – Nicole Jordan
Secretary – Louis Hulec

Class of 2021
President – Edward Hauck
Vice President – Isabelle Hank
Secretary – Kennedy Kern

Class of 2020
President – Austin Hojdar
Vice President – Cecilia Benedict
Secretary – Katherine Reardon

Senate Members
Mary Margaret Adams ’21
Alexis Falardeau ’21
Ryder Hyduk ’21
Abriana Marchetta ’21
Katelyn Spinhirn ’21
Jordyn Sted ’21
Amanda Tworzydlo ’21
Jenna Vale ’21

St. Joseph of Arimathea Pall Bearer Society Recognition
Anthony Carter ’20
Austin Hojdar ’20
Nolan Kachmar ’20
Gino Mogorovic ’20
David Muro ’20
Jared Sanderell ’20
Ryan Werner ’20

Perfect Attendance

During Freshman Year – Class of 2023
Michael Arrighi
Antonio Briggs
Connor Byrne
Kiara Cartwright
Maximilian Cervenak
Luke Day
Antonio Ghantous
Tyler Henry
Nicholas Hyatt
Evan Johnson
Nicholas Kucera
Danielle Mafuta
Erica Massey
Andrew Mueller
Emma Pacer
Ethan Ragazzo
Allison Rochette
Keira Schmock
Christian Solderitsch
Amanda Wadley

During Sophomore Year – Class of 2022
Ashley Allan
Makayla Arnett
John Bacha
Maria Fossa
Ryan Frye
Kyle Gyurko
Joseph Hatgas
Dean Iannaggi
Nicole Jordan
Helena Jurec
Vincenzo Kimak
Jessica Klonowski
Emma Laux
Kayla Muro
Cristina Norena
Connor Preisel
Haley Salvatore
Grace Scoville
Erin Sharpe
Emily Stibley

During Junior Year – Class of 2021
Christopher Boden
Audrey Cary
Patrick Haffner
Ryder Hyduk
Sydney Jablonski
Chase Kubiak
Jennifer Mone
Olivia Petitt
Jordyn Sted
Daniel Stracensky

During Senior Year – Class of 2020
Eric Arce
Leonard Cahill Jr.
Anthony Carter
Michael Corrigan
Evan Csuhran
Sean Ehrbar
Kaelyn Kraley
Jennifer Mansfield
Anthony Marchetta
Gino Mogorovic
David Muro
Kristin Opincar
Teresa Raba
Katherine Reardon
Alexis Salvatore
Matthew Stracensky
Victoria Troche

Four-Year Perfect Attendance Award
Kaelyn Kraley ’20
Matthew Stracensky ’20

Senior Awards

Phi Beta Kappa Award
Established in 1776, the Phi Beta Kappa Society is the oldest honor society in the United States. Each year, the Cleveland Association of Phi Beta Kappa gives Holy Name the opportunity to elect one outstanding graduating senior to join this prestigious honor society. The student must have excelled academically, placing in the top ten percent of his or her graduating class. Additionally, he or she must have been involved in a variety of extra-curricular activities, and, in accordance with the Phi Beta Kappa Society, “demonstrated qualities of academic honesty, inquiry into scholarship matters which go beyond assignments and requirements, a creative involvement in scholarship, and great interest in things of the mind.”

This year’s Holy Name Phi Beta Kappa Award recipient is Matthew Stracensky ’20.

National Merit Finalists
Katherine Reardon ’20 and Matthew Stracensky ’20 have both advanced to Finalist standing in the National Merit Scholarship Program of 2020 by demonstrating through distinguished performance high potential for future academic accomplishment.

Class of 2020 Four-Year Academic Subject Awards
Each year, Holy Name High School presents an award to an outstanding student in each of the academic subject areas. This is a four-year award and represents outstanding work in the area of scholarship by one student throughout his or her four years at Holy Name. Special recognition is given to:

English: Austin Hojdar ’20

Fine Arts – Art: Audrey Harrington ’20

Fine Arts – Music: Patrick Curry ’20

Math: Matthew Stracensky ’20

Science: Matthew Stracensky ’20

Social Studies: Teresa Raba ’20

World Languages – French: Jared Sanderell ’20

World Languages – Spanish: Lauren Borchert ’20

World Languages – Latin: Matthew Stracensky ’20

Triple Threat Award
At Holy Name, we pride ourselves in promoting and cultivating the Triple Threat of “Mind, Body, and Spirit.” Today, we present to 16 seniors our Triple Threat Award. These seniors were nominated by our faculty to receive this award because they have exhibited throughout their four years at Holy Name what it means to be a Namer who embodies the ideas of “Mind, Body, and Spirit.” These students are recognized for their strong commitment to academics, faith and service, citizenship, and personal responsibility.

Lauren Borchert ’20
Anthony Carter ’20
Audrey Harrington ’20
Austin Hojdar ’20
Zélie Kessler ’20
Angelina Koch ’20
Kaelyn Kraley ’20
Kevin McLoughlin ’20
David Muro ’20
Caroline Oebker ’20
Kaeleigh Patriski ’20
Teresa Raba ’20
Katherine Reardon ’20
Jared Sanderell ’20
Matthew Stracensky ’20
Nathan Van Niel ’20

President’s Education Award
The President’s Education Award Program, sponsored by the U.S. Department of Education, in partnership with the National Association of Secondary School Principals, is an important program developed to help administrators recognize and honor those students who have achieved high academic goals through their hard work and dedication to learning. The criteria for this award is a cumulative GPA of 3.8 for 7 semesters and a minimum ACT score of 28 or minimum score for SAT of 1250. Holy Name’s recipients are:

Lauren Boling ’20
Lauren Borchert ’20
Dominik Frantisak ’20
Benjamin Fulop ’20
Mason Hancock ’20
Clare Hildebrandt ’20
Austin Hojdar ’20
Zélie Kessler ’20
Kaelyn Kraley ’20
Madison Krause ’20
Zachary Lepkowski ’20
Caitlin Masters ’20
Kevin McLoughlin ’20
Gino Mogorovic ’20
Jack Mohar ’20
David Muro ’20
Megan Oleksik ’20
Teresa Raba ’20
Josephine Razayeski ’20
Katherine Reardon ’20
Adam Rini ’20
Jared Sanderell ’20
Megan Stibley ’20
Matthew Stracensky ’20
Nathan Van Niel ’20
Connor Walsh ’20
Olivia Whitecar ’20

Senior Athletic Awards

NFHS Award of ExcellenceOHSAA Courageous Student Award
William Ehrbar ’20
Madison Krause ’20

PAAF Frank Svoboda Scholar Athlete Award
Alexa Krauth ’20
Sean Springer ’20

OHSAA Scholar Athlete Award
Katherine Reardon ’20
Kevin McLoughlin ’20

Archie Griffin Sportsmanship Award
Lauren Borchert ’20
Adam Rini ’20

Holy Name Senior Student-Athlete of the Year Award
Samantha Snow ’20
Joshua Tait ’20