2019-2020 Holy Name Scholarship Recipients Announced

Congratulations to the following students who were awarded scholarships for the 2019-2020 School Year:

Ciolek Educational Fund

Abigail Cepek ’23, Emily Sabo ’22, Elizabeth Meyer ’21 and Quentin Richardson ’20

Class of 1957 Scholarship

Ethan Ragazzo ’23

Thomas Danzey ’96 Memorial Scholarship

Michael Corrigan ’20 and Savannah Dawson ’20

Frank DiMarino Memorial Scholarship

Daniel Stracensky ’21 and Becky Styers ’21

Shannon Fedor ’01 Memorial Scholarship

Eddie Hauck ’21 and Jordyn Sted ’21

Joseph Franck ’73 Memorial Scholarship

Breanna Gerogosian ’21

Kenneally Family Scholarship

Mitchell Bradford ’22, Francesca Jablonski ’20 and Quentin Richardson ’20

Bernard & Anna Kilcoyne Scholarship

Pietro Cristino ’23, Meredith Corrigan ’22, Erin Ryan ’21 and Jacob Ledford ’20

Richard Koenig Memorial Scholarship

Madeline Brubeck ’23 and Jack Kuhlenschmidt ’23

Eugene T. Krakowiak Scholarship

Michele Fredrick ’23, Nicholas Kucera ’23, Ethan Ragazzo ’23 and Natalia Skonieczny ’23
Connor Preisel ’22, Grace Scoville ’22, Mollie Stracensky ’22 and Matthew Vrabel ’22

Lucy’s Light Foundation Scholarship

Jonathan DeSantis ’21

Mahnic Family Returning Senior Music Scholarship

Adele Begue ’20 and Madeline Jurec ’20

Emil Maras Memorial Scholarship

Cecilia Benedict ’20, Savannah Dawson ’20 and Jordon Lebron ’22

Sara Jean ’00 and Kevin ’09 McCarthy Memorial Scholarship

Austin Hojdar ’20 and Kevin McLoughlin ’20

Bryan ’53 and Beth ’52 Powers Scholarship

Nate Sinagra ’22 and Sean Springer ’20

Karen Powers (Drama) Memorial Scholarship

David Muro ’20

James Priebe ’65 Memorial Scholarship

Jared Sanderell ’20

Jack Richardson ’79 Memorial Scholarship

Dominik Frantisak ’20

Edward Seitz ’81 Memorial Scholarship

Angelina Koch ’20

Sisters of Charity Scholarship

Aileen Bracken ’21

Shamrock Scholarship

Aolani Baez ’22, Peter Dzurik ’22, Vincent Holbrook ’22, Emma Laux ’22, Mary Lewis ’22, Aidan Licata ’22, Haley Milner ’22, Dominik Rossi ’22, Julia Rostorfer ’22 and Matthew Vrabel ’22

Stenson Family Scholarship

Elizabeth Hernandez ’21 and Quentin Richardson ’20

Thomas P. Talty ’30 Memorial Scholarship

Colin McNamara ’23, Conner Peloso ’23, Natalia Skonieczny ’23 and Gina Wilson ’23
Madeline Butler ’22, Louis Hulec ’22, Helena Jurec ’22 and Brendan Kochtanek ’22
Connor Boddy ’21, Christopher Boden ’21, Edward Hauck ’21, Tressie Meincke ’21, Kiara Milko ’21 and Ryan Tomblin ’21
Amelia Buzinski ’20, Patrick Ehlert ’20, Cynthia Sarka ’20, Robert Sherrod ’20, Samantha Snow ’20 and Connor Walsh ’20

Holy Name Elementary Art Show Winners Announced

We are happy to announce this year’s Holy Name High School Elementary Art Show Winners! They are as follows:

K-2:

First Place: Benjamin L., Sts. Joseph and John
Second Place: Josalen S., Urban Community
Third Place: Emma H., Notre Dame
Honorable Mention: Juliana M. St. Joseph

3-5:

First Place: Luke Z., Notre Dame
Second Place: Brigid H., Assumption Academy
Third Place: Madilyn A., St. Ambrose
Honorable Mention: Tyler S., St. Bernadette

6-8:

First Place: Emily P., Sts. Joseph and John
Second Place: Ella M., St. Joseph
Third Place: Sarah T., St. Thomas More
Honorable Mention: Riley H., St. Mary of the Assumption

We also congratulate Gianni S. from Notre Dame Elementary School, who is the 2019 Holy Name Elementary Art Invitational People’s Choice Award Winner! Gianni will receive an art tablet as his prize.

Sts. Joseph and John’s Eli C. was in second place for the People’s Choice Award voting, while Maiti W., a fellow SJJ student, finished third.

All winning artwork will be displayed at both the Holy Name Evening of the Arts, taking place Friday, May 17 from 7-9 p.m. and at the Holy Name Art Show on Sunday, May 19 from 4:30 – 6 p.m. Both of these events are free, and we encourage the community to see both the elementary and high school artwork on display!

Top 10% of Classes Honored at Academic Mass and Brunch

Earlier this month, we recognized those students in the top 10% of their respective classes at the annual Academic Mass and Brunch. As a school community, we pray that these young men and women continue to work hard and use their talents to better not only their lives, but those in their communities as well.

Class of 2022:

Kennedy Alberty
Ashley Allan
Natalie Britton
Hannah Caraballo
Victoria Cassidy
Agnes-Rose Fischer
Robert Hammer
Nicole Jordan
Carmen King
Jessica Klonowski
Celia Koch
Grace Scoville
Andrew Shiban
Emily Stibley
Mollie Stracensky
Matthew Vrabel

Class of 2021:

Aileen Bracken
Audrey Cary
Isabelle Hank
Constance Kammerer
Allison Pierce
Erin Ryan
Daniel Stracensky
Jonathan Stanislo
Katelyn Stibley
Rebecca Styers
Julia Topolski
Keera Turner
Vincent Wawak

Class of 2020:

Adele Begue
Lauren Boling
Lauren Borchert
Zelie Kessler
Angelina Koch
Kaelyn Kraley
Caitlin Masters
Kevin McLoughlin
Megan Oleksik
Teresa Raba
Josephine Razayeski
Katherine Reardon
Adam Rini
Jared Sanderell
Megan Stibley
Matthew Stracensky

Class of 2019:

Jessica Galla
Delaney Hancock
Skylar Hirz
Hannah Kupetz
Tara McClenaghan
Zachary Milko
Michelle Rings
Nicholas Schuler
Tess Smith
Brooke Tomko
Natalie Wolf

PenOhio Varsity Team Places Second at Regionals; Six Advance to States

Holy Name’s PenOhio Team did a phenomenal job at the 2019 Regional Writing Tournament held at Tri-C’s Eastern Campus last month! The HN Varsity Team took second place for the second year in a row, with Tess Smith ’19 placing third overall at the varsity level.

A big Green Wave congratulations goes to all who participated, especially those students who now advance to the PenOhio State Tournament on Friday, May 17 at Lake Erie College. They include Tess Smith ’19, Zach Milko ’19, Austin Hojdar ’20, Adele Begue ’20, Mollie Stracensky ’22 and Nicole Jordan ’22.

HN Students Receive Top Recognition at One Act Festival

Several Holy Name students received awards following their performances at the Cleveland Theatre Conference One Act Festival on Saturday, March 9. These students included:

Sean Joyce ’22: Silver Medal

David Muro ’20: Best Performance (Top Award)

Kaeleigh Patriski ’20: Honorable Mention with Theatre Tickets

Daniel Stracensky ’21: Best Stage Presence and Best Performance (Top Award)

Thank you to director Tina Callari ’81, and to all the students who worked hard to make the One Act a success! We are proud of you all.