Track


 

2016 Holy Name High School Track & Field

baseball2014

 

 Follow HN Track on Facebook, Twitter, & Instagram with #HNTrack

 

[tab_item title=”Varsity Schedule”]

2016 Holy Name Varsity Boys’ and Girls’ Track & Field Schedule

DateLocationOpponentTimeResult
Saturday, March 26, 2016 Olmsted Falls High School (Charles Harding Memorial Field)John Sanders Relay10 a.m.Sarah Hasek '16 placed first in the high jump, as did Sean Halloran '16 in the discus throw. The girls' 4x200 relay team consisting of Ashley Rings '16, Brittney Webb '16, Hailey Lawler '18, and Sarah Sparks '18 also walked away with the top spot.
Tuesday, March 29, 2016Byers Field - HN Home Meet (Throwing Events at Valley Forge, with shuttle bus provided between venues)Parma Senior4:30 p.m.
Wednesday, March 30, 2016 Bay High SchoolBay 4:30 p.m.
Saturday, April 2, 2016Byers Field Bill Dodd Invitational 9 a.m.
Tuesday, April 5, 2016 Byers FieldNormandy4:30 p.m.
Saturday, April 9, 2016Beachwood High SchoolBeachwood Bison Invitational 9 a.m.
Wednesday, April 13, 2016 Rocky River High SchoolRocky River4:30 p.m.
Wednesday, April 20, 2016 Valley Forge High SchoolByers Field4:30 p.m.
Friday, April 22, 2016 Bedford StadiumTrinity Invitational 4:30 p.m.
Tuesday, April 26, 2016 Lake Catholic High SchoolLake Catholic and Trinity4:30 p.m.
Saturday, April 30, 2016 Avon Middle SchoolAvon Invitational9 a.m.
Wednesday, May 4, 2016 Elyria Catholic High SchoolElyria Catholic4:30 p.m.
Friday, May 6, 2016Byers FieldByers Field Relays4 p.m.
Saturday, May 7, 2016 Brecksville-Broadview Heights High SchoolBee Invitational 9 a.m.
Tuesday, May 10, 2016Rocky River High SchoolGreat Lakes Conference Meet4 p.m.
Thursday, May 12, 2016 Rocky River High SchoolGreat Lakes Conference Meet4 p.m.
Thursday, May 19, 2016Bedford StadiumDivision II District Meet
Saturday, May 21, 2016Bedford StadiumDivision II District Meet

[/tab_item]

[tab_item title=”Varsity Girls’ Track Roster”]

2016 Holy Name Varsity Girls’ Track & Field Roster

NameGrade
DeSantis - Miller, Elizabeth 9
Fijalkovich, Rebecca 12
Galla, Emily 12
Galla, Jessica 9
Gassman, Alana 9
Halloran, Megan 11
Hancock, Delaney 9
Hasek, Sarah 12
Kolenz, Laura 11
Lampert, Allison 9
Lawler, Hailey 10
Lysobey, Mary 9
McKenna, Abigail 11
Moreno, Kaleigh 9
Riedel, Olivia 10
Rings, Ashley 12
Rings, Michelle 9
Sabol, Nicole 10
Sbatella, Nicole 11
Sherman, Bernadette 11
Sparks, Sarah 10
Vrabel, Meaghan 10
Webb, Brittney 12
Werling, Bridget 9

[/tab_item]

[tab_item title=”Varsity Boys’ Track Roster”]

2016 Holy Name Varsity Boys’ Track & Field Roster

NameGrade
Burton, Malique11
Darby, Jacob 11
Dewey, Jack12
Dewey, Kyle 10
Fitzgerald, Sean 11
Fulop, Luke10
Halloran, Sean 12
Lane, Bryce 10
Malburg, Timothy 10
McNamara, Thomas 10
Meyer, James 9
Milko, Zachary 9
Scalfano, Brian 10
Schuler, Nicholas 9
Wadley, Keith 9

[/tab_item]

[tab_item title=”Coaches”] Head Coach: Joshua Kinches ’01. Follow him on Twitter @HNtrackandfield Assistant Coach: Pat Nicholson ’04 Assistant Coach: Kyle Knapik ’05 Assistant Coach: Lauryn Fougerousse Mewhinney ’07 Assistant Coach: Drew Krainz [/tab_item]